The modern, square Almond ceiling light will be an excellent choice for the living room, bedroom or study. The beech-coloured aluminum fixture that has a wooden effect is complemented by a white plastic lampshade. When installed, this large model creates the effect of a window through which natural light flows in from outside. The Almond LED panel lamp contains a built-in lightsource with a power of 40W, a luminous flux of 4,200 lumens and an outstanding life-span of 30,000 hours! The built-in lightsource has a colour temperature of 4,000K and accordingly it radiates natural white light. The dimensions of the Almond ceiling lamp are 595x595mm, distance from the ceiling is only 50mm. We offer a 5-year warranty on this model.
Producer: Rabalux Hungary - delivery 7
- Stock: In Stock
- Model: ALMOND
- Dimensions: 595.00mm x 595.00mm x 5.00mm
- SKU: 6908
| Characteristics lightings | |
| Brand | RABALUX - DELIVERY 7 WORKING DAYS |
| Code | 6908 |
| Colour/Finish | OAK, WHITE |
| Material | ALUMINIUM, PVC |
| Type of light source | BUILT IN LED |
| Power W | TO 40W |
| Color temperature /Kelvin/ | 4000K |
| Shape | SQUARE |
| Mounting place | CEILING |
| Style | MODERN/STANDARD |
| IP rating | TO IP20 |
| Voltage | 220V/240V |